O HŘE

Mount & Blade

Mount & Blade

Původní hru, která si prošla sedmiletým vývojem, turečtí vývojáři Talewords vydali na konci roku 2008. Už však od prvních betaverzí okolo hry vznikla velmi kreativní komunita, která začala hráče zásobovat velkým množstvím doplňujcího obsahu. To hře zůstalo i po vydání, a tak se snad žádná tehdejší recenze o nich nezapomněla zmínit a přiřadit je k bonusovým stránkám hráčského zážitku. Samotný Mount & Blade sklidil poměrně slušné ohlasy. Recenzenti vyzdvihovali skvělý jízdní a obecně bojový model, obrovskou volnost a s tím související znovuhratelnost. Kriticky se vyjadřovali hlavně k zastaralé grafické stránce, repetetivnosti řady úkolů a absenci příběhu.

Warband

Warband

Necelé dva roky po Mount & Blade vydává Talewords standalone datadisk a posouvá tento svět zase o trochu dál. Warband se nesnaží být jiný, spíše napravuje nedostatky a ladí hratelnost. Kritizovaná grafická stránka dostala facelift, a hra tak vypadá o něco lépe. Je to ale to, co hráče na Mount & Blade tolik trápilo? Nikoliv, mnohem více si všimneme přidaného multiplayeru, rozšířených možností správy království, použitelnější taktiky na bitevním poli nebo třeba nové frakce reprezentující arabské národy.

Viking Conquest

Viking Conquest

Zřejmě poslední velké rozšíření Warbandu před příchodem Mount & Blade II. je jakýmsi vyvrcholením možností, která stávající hra může nabídnout. Severozápadní Evropa ranného středověku byla zpracována vskutku velkolepě, a tak se můžeme kochat přepracovanou grafikou, většími městy a působivější herní mapou. Hratelnost silně ovlivnilo námořnictvo, a to nejen jako dopravce, ale i jako bitevní pomůcka. Nakonec hra neurazí ani historiky, jelikož právě historické přesnosti podléhá jak hratelnost, tak i například příběh. Hru trápila od spuštění celá řada ošklivých bugů, ale vývojáři mezitím stihli formou updatu vydat tzv. Reforged edici, která jich celou řadu opravuje a další hromadu věcí přidává.

With Fire & Sword

With Fire & Sword

První velký standardní datadisk nejprve k Mount & Blade a následně k Warbandu, přemenil herní mapu na východní Evropu 17. století. Výrazně vychází ze stejnojmenného díla Henryka Sienkiewicze a může se pochlubit značnou historickou přesností. Společně se změnou období přichází i velká změna hratelnosti, jelikož bitevní pole nyní ovládá střelný prach a šavle, a rozhodně tak hráče nešetří ani z pohledu obtížnosti. Radikální změna herního systému a trochu nešťastně zabudovaná příběhová linka nenechala kritiky moc chladné, nicméně i tato verze má své velké zastánce, a pokud vás láká o trochu modernější styl boje, je Ohněm a mečem datadisk, který si oblíbíte.

Napoleonic Wars

Napoleonic Wars

“Pouhý multiplayerový mód,” který sklidil obrovské ovace díky poctivě odvedené práci a dlouhodobé údržbě nadšených modderů/vývojářů. Kromě klasických multiplayerových módů obsahuje kritiky velmi dobře hodnocený obléhací mód, kde se běžně může střetnout až 200 hráčů. Heslo úspěchu je tady spolupráce, a tak vedle střelců v první linii spolupracujete s jízdou, sapéry budujícími a opravujícími, dělostřelci a hudebníky, kteří nejenom, že efektně doplňují atmosféru, ale především zlepšují výkonnost okolních vojáků. Komu multiplayer ve Warbandu nestačil, je dost možné, že Napolenic Wars vyřeší jeho problém.